Monday, October 27, 2008

8 Dollars for all of These?

After I took my quiz, I asked hubby that I wanted to go to the 99cents store. So, we drove up there and since it is closer to our house it only takes 10 minutes to get there. I like going to the 99cents and dollar store, because I can find great deals and it will save me a lot of money. Just like today, I only spent 8 dollars plus tax with all these stuff. How cheap is that?! I mean, if you go to a regular store and purchase some vegetables, it will cost you more than 20 dollars. Now I realize that if I go there more often and get some stuff that we need, it will saves us a lot of bucks. They have plenty of variety stuff to choose from. And I am planning to go back there to get some school stuff for my cousins and send it to the Philippines. I bought: 3L of soda, grapes, mushrooms, bananas, eggplant, asparagus, hotdog bun, and upo.


7 comments :

  1. i like the ufo!
    hehe wala nyan dito

    ReplyDelete
  2. All those grocery fares for only $8 is considerably cheap. And sarap nung asparagus!

    Happy shopping, Demz!


    http://ailecgee.i.ph
    http://beng:gee.blogspot.com

    ReplyDelete
  3. owww no..nyamm.nyamm..you make me hungry haha...i think not expensive

    ReplyDelete
  4. Hello dear friend,I am very happy for visiting my blog..have a great week..take care..

    ReplyDelete
  5. yezzz, you are right gwapa...i also did that to save money, dollar store is good and now, we have a newly opened store ALDI, which a gallon of milk is only $2.79, well, compared to other major outlet it is $4.

    ReplyDelete
  6. sarap ng upo.... good for u na malapit ka sa 99 cents hehehe... nakakatipid..

    ReplyDelete

Thank you so much for dropping by and for leaving a comment. Your opinion is highly appreciated!

You can also visit my other blogs:
My Family Blog
My Kitchen Blog
My Shopping Blog